Czujnik tlenku węgla – wskazówki przed zakupem

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego co roku wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanego czadem. By uchronić się przed jego działaniem, dobrze jest zakupić specjalny czujnik. Jak działa to urządzenie i co warto wiedzieć o zatruciu czadem?

Tlenek węgla – czym jest

Jest to trujący, bezbarwny i bezwonny gaz, powstający na skutek niepełnego spalenia paliwa w urządzeniu grzewczym. Na zatrucie narażeni są mieszkańcy domów i mieszkań wyposażonych w kotły węglowe, piecyki gazowe oraz kominki. By zminimalizować zagrożenie, należy dbać o odpowiednią instalację urządzeń i ich pielęgnację, a także o wentylację.

Jak działa czujnik czadu?

Co roku w wyniku zatrucia czadem umiera kilkadziesiąt osób, a kilkaset trafia do szpitala. Czujnik tlenku węgla można kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, np. na tej stronie. Pozwala on nieustannie kontrolować ilość gazu w powietrzu. Gdy tylko jego stężenie minimalnie przekroczy dopuszczalną granicę, detektor uruchamia alarm świetlny i dźwiękowy. Czujnik powinien zostać zamontowany w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie należy zakrywać go przedmiotami ograniczającymi dopływ powietrza. Żeby mieć pewność, że detektor dobrze spełnia swoją funkcję, warto upewnić się, że posiada odpowiednie certyfikaty.

Podsumowanie

By zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, należy regularnie zlecać kontrolę i czyszczenie przewodów kominowych. Każde urządzenie grzewcze powinno być instalowane przez fachowca. W trosce o własne bezpieczeństwo, dobrze jest zakupić czujnik tlenku węgla i spać spokojnie.