Jakie zalety ma skaner dokumentów CCD?

Dobry skaner dokumentów od renomowanego producenta to inwestycja na lata, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej klasy sprzęt. Producenci skanerów chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też na bieżąco udoskonalają swoje urządzenia.

Technologia CCD – co trzeba wiedzieć?

Płaskie skanery dokumentów najczęściej oparte są na specjalnych czujnikach CCD (ang. charge-coupled device). Mowa tutaj oczywiście o specjalnym czujniku, który wykorzystywany jest również w popularnych kamerach video i aparatach cyfrowych. W nowoczesnych skanerach CCD czujnik wykorzystywany jest do skanowania linii. Technologia CCD w odróżnieniu od starszej technologii CIS, oparta jest na zestawach pryzmatów i soczewek, które służą do wyświetlania oryginalnego obrazu. W trakcie oświetlenia skanowanych dokumentów, czujnik automatycznie wykrywa odbite światło i następnie przekształca je w postać cyfrową. Jeżeli chodzi o jakość skanowanych dokumentów, to w dużej mierze zależą one od DPI.

skaner

Jakie największe zalety ma skaner dokumentów CCD?

Skaner dokumentów CCD ceniony jest przede wszystkim ze względu na wysoką głębię odwzorowanych kolorów oraz za bliższe rzeczywistości przejścia tonalne. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się nie tylko w skanowaniu dokumentów tekstowych, ale również można je śmiało wykorzystać do skanowania zdjęć. Nowoczesny skaner z przetwornikiem CCD jest wykorzystywany także do skanowania slajdów, grafik i negatywów. Światło z lampy jest na tyle silne, że bez problemu można skanować nawet przedmioty trójwymiarowe.