Czym są łączniki krzyżowe?

W mieszkaniu zazwyczaj korzystamy ze zwykłego jednobiegunowego włącznika światła. Niekiedy konieczne jest sterowanie oświetleniem z dwóch lub więcej miejsc. W tym przypadku zastosować warto łączniki krzyżowe, które dają pożądane efekty. Kiedy stosowany jest taki łącznik? Czym się cechuje?

Łączniki krzyżowe

Instalacje domowe korzystają zwykle ze zwykłych wyłączników, które mają prostą zasadę działania. Często wymagane jest jednak zastosowanie podwójnego przełącznika, co pozwala na włączenie tylko części żarówek w żyrandolu. W obu przypadkach zapalenie i gaszenie światła odbywa się za pomocą jednego wyłącznika. Problem powstaje np. na schodach, gdzie jeden włącznik montujemy na piętrze, drugi a parterze. Dzięki łącznikom krzyżowym możliwe jest włączanie i wyłączanie światła z kilku miejsc w domu.

Jak działa łącznik krzyżowy?

Wielopoziomowe domy wymagają dodatkowych rozwiązań, które ułatwią codzienne życie. Rozbudowana instalacja sprawia, że chętnie korzystamy z wyłączników schodowych i krzyżowych oraz ich kombinacji. Zasada działania łącznika krzyżowego jest bardzo prosta. W tym przypadku łącznik musi mieć połączenie ze schodowymi łącznikami. Co ciekawe, najczęściej łącznik krzyżowy jest montowany pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi. Każdą instalację elektryczną można rozbudować, dlatego możliwe jest dodawanie kolejnych łączników tego typu. Warto mieć na względzie fakt, że łączniki krzyżowe nie działają samodzielnie. 

Oświetlenie w domu wymaga stosowania nowoczesnych rozwiązań, jakie usprawnią cały proces.