Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Potrzebujemy coraz większej ilości do przechowywania danych. Część osób idzie więc w rozwiązania chmurowe, a więc zamieszczania swoich plików w internecie, na zabezpieczonych serwerach. Jednak niektórzy wciąż preferują swoje pliki prywatne mieć na czymś realnym – na przykład dysku. Z tą myślą powstały wszystkie przenośne nośniki danych, a w tym właśnie zewnętrzne dyski. Jak wybrać odpowiedni?

Dysk zewnętrzny – do czego potrzebny?

Jak już wspomnieliśmy, istnieją chmury, jednak jest to rozwiązanie, które nie zawsze jest niezawodne. Oczywiście oprócz faktu, że nie mamy kontroli nad naszymi danymi, gdyż jeden atak na serwery może sprawić, że je utracimy, pozostaje też kwestia samej sprawności tych serwisów. Bardzo często możemy spotkać się z niemożliwością zapisania czegoś na chmurze. Co wtedy? W takich wypadkach najlepiej mieć coś, co będzie niezawodne – dysk zewnętrzny. Jest to też dużo lepsza opcja, jeśli chodzi o prędkość wysyłania plików. W Polsce pobieranie przez internet jest na dobrym poziomie, ale wysyłanie już niekoniecznie – z dyskiem zewnętrznym nie ma tego problemu.

dyski zewnętrzne ssd

SSD i HDD – jaki wybrać?

Od lat widzimy te dwa skróty obok siebie, jak i ludzi porównujących ich wady i zalety. Jak to się dzisiaj przedstawia? Cenowo sytuacja jest zdecydowanie na korzyść dysków HDD. Nie inaczej sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o pojemności dysków. Jednak na tym kończą się zalety dysków HDD. Jeśli chodzi o ich przeciwnika, czyli dyski SSD, to są one dużo szybsze zarówno w zapisie, jak i odczycie – sprawdzą się więc świetnie, gdy potrzebujemy przesłać szybko duże pliki. 

Parametry, nad którymi warto się zastanowić, to przede wszystkim potrzebna nam pojemność – im bardziej zależy nam na pojemności, a im mniej na prędkości zapisu i odczytu, tym bardziej powinniśmy się skłaniać ku dyskom HDD. Trzeba pamiętać również o podłączeniu dysku – istnieją nawet te, które można połączyć przez Wi-Fi, jednak nie poleca się ich ze względu na małą sprawność. Najlepiej inwestować w dyski z USB 3.1, gdyż pozwala to nam na podwojenie prędkości przesyłu danych w porównaniu do wersji 3.0. Bogata oferta dostępna jest na https://www.sferis.pl/dyski-zewnetrzne-2902.