Dyski HDD

Dyski twarde pełnią rolę pamięci masowej, przechowującej dane na określonym nośniku. Posiadają tzw. budowę talerzową, a ich zaletą jest stosunkowo niska cena przy dużej pojemności oraz łatwość odzyskiwania danych. Przy wyborze konkretnego modelu należy sugerować się przeznaczeniem dysku oraz potencjalną ilością przechowywanych danych. Dla jednego użytkownika pojemność 300 GB będzie w zupełności wystarczająca, inny zaś z powodzeniem wykorzysta pojemność 2 TB. Przy zakupie warto ustalić jakie parametry spełnią nasze oczekiwania.

Najważniejsze cechy dysków HDD

  • Interfejs – rodzaj podłączenia do komputera, które wpływa na szybkość pracy. Na rynku występują urządzenia działające na bazie SATA, SATA II oraz obecnie najbardziej popularny SATA III (pracuje z prędkością nawet do 600 MB/s)
  • Pamięć podręczna – nazywana cache, o wielkości od 2 do 256 MB. Zaleca się wybór co najmniej 32 MB, a im więcej, tym lepiej (optymalna wielkość to 64 MB)
  • Prędkość obrotowa – rynek oferuje zakres prędkości od 4200 obr./min, ale najlepszą opcją jest zakup około 7200 obr./min (co gwarantuje wyższy komfort obsługi)
  • Ilość talerzy – w celu wyeliminowania awarii oraz uzyskania cichszej pracy dysku, należy szukać modeli z jak najmniejszą liczbą talerzy
  • Pojemność nośnika – wspomniany wyżej i prawdopodobnie najbardziej znaczący czynnik, wpływający na podjęcie decyzji. Umożliwia zapis oraz dostęp do większych ilości danych. Istnieją modele o pojemności nawet do 30 TB, jednak cena tak „pakownych” urządzeń jest o wiele wyższa.

Zalecenia przy użytkowaniu

Dysk HDD

Z uwagi na fakt, iż dyski HDD składają się z ruchomych podzespołów, są bardziej narażone na uszkodzenia. Poza tym sprzęty te są mniej odporne na obciążenia i wstrząsy. Aby zapobiec niepożądanym tego skutkom oraz utracie danych, trzeba odpowiednio je użytkować. Warto zadbać o odpowiednie chłodzenie komputera oraz zainstalować program monitorujący temperaturę dysku. Jeśli chodzi o żywotność, montowanie w pozycji poziomej uzyskuje zdecydowanie wyższe noty od pozycji pionowej. Innym istotnym aspektem jest stabilne osadzenie urządzenia w szynach za pomocą śrub montażowych, tak aby dysk nie ruszał się w trakcie pracy czy choćby przenoszenia komputera. Również stosowanie programów analizujących bieżące użycie oraz ewentualne błędy, pozwoli zapobiec utracie danych.