Współczesna technologia umożliwia lekarzom zobrazować ludzkie ciało w trakcie diagnozowania pacjenta. Urządzenia pozwalające na analizę generowanych przez nie obrazów to monitory diagnostyczne jak i podglądowe. Zastosowanie właściwego wyświetlacza jest konieczne do postawienia odpowiedniej diagnozy.
Czym są monitory medyczne?
Monitor medyczny może być zarówno monochromatyczny jak i kolorowy z matrycami o zakresie rozdzielczości od 1 MP do 5 MP. Takie monitory są dostępne w konfiguracjach:
- Jedno- lub
- wielopanelowych.
Monitor medyczny pozwala uzyskać wierny rzeczywistości i stabilny jakościowo obraz, który jest niezbędny do oceny zdjęć w diagnostyce medycznej. Monitory diagnostyczne są przeznaczone do współdziałania z aplikacjami, które służą do przetwarzania obrazów, które zostały uzyskane za pomocą takich metod jak:

- Rentgenodiagnostyka analogowa,
- CR,
- DR,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny oraz
- systemy angiografii.
Do czego służą monitory przeglądowe?
Z kolei monitory medyczne z rodzaju monitorów przeglądowych służą do różnorodnych zastosowań medycznego obrazowania w szpitalach. Zazwyczaj pozwalają na 12-bitową możliwość przetwarzania obrazu, w wyniku czego można dokonać podglądu obrazu w dowolnym czasie i środowisku szpitalnym. Zarówno monitory diagnostyczne jak i podglądowe muszą być zgodne z określonymi parametrami technicznymi oraz standardem DICOM. Standard DICOM pojawił się w 1985 roku, aby ujednolicić normy diagnostyki obrazowej. Według DICOM pliki graficzne muszą być:
- Statyczne (obrazy) lub dynamiczne (sekwencja wideo),
- wysokiej jakości, czyli zapisane z zastosowaniem bezstratnej kompresji danych,
- zaopatrzone w tzw. informacje kalibracyjne, które pozwalają wykonywać pomiary i analizy.