Testy penetracyjne – czym są i na czym polegają?

Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych to w dzisiejszych czasach jedna z podstaw ich działania. Jest niezwykle istotne, ponieważ w takich sieciach przechowywane są dziś nie tylko dane tysięcy użytkowników, ale również newralgiczne i strategiczne dla wielu firm informacje, które są podstawą osiąganych zysków. Aby to bezpieczeństwo zapewnić, stosuje się skomplikowane zabezpieczenia. Zabezpieczenia te wymagają jednak regularnego testowania. Do tego właśnie służą testy penetracyjne.

W jaki sposób wykonuje się testy penetracyjne?

Test penetracyjny polega na wykonaniu ataku na system, który w danym przypadku jest testowany. Oczywiście jest to zawsze atak kontrolowany, czyli nie prowadzi do utraty ważnych i cennych dla danej instytucji informacji, ale jedynie ma za zadanie odpowiednio wczesne wykrycie poważnych problemów. Test penetracyjny jest więc rodzajem próby systemu w boju, z tym że raczej nie rzeczywistym, a symulowanym. W oczywisty więc sposób wynik zależy od umiejętności osób, które będą go przeprowadzać. Od kiedy istnieją systemy komputerowe pracuje się również nad możliwościami testowania ich bezpieczeństwa, co skutkuje powstawaniem coraz nowszych metodyk testów penetracyjnych. Są one konieczne ze względu na czynnik ludzki i przez konieczność uwzględnienia maksymalnie dużej ilości potencjalnych zagrożeń.

Czy wszystkie testy wykonuje się tak samo?

Nie, zdecydowanie nie wszystkie testy penetracyjne wykonuje się w taki sam sposób. Można nawet powiedzieć, że bardzo się one od siebie różnią. Ich kształt zależy od kilku czynników. Po pierwsze jest t sam testowany system zabezpieczeń. Po drugie, to, w jakim stopniu w danym systemie odgrywa rolę czynnik ludzki. Po trzecie z kolei, na przebieg wpływa zastosowana metoda, jak również osoby testerów. W dzisiejszych czasach testy tego rodzaju wykonywane są przez wyspecjalizowane firmy zatrudniające najwyższej klasy fachowców w swoich dziedzinach. Testy takie to usługa droga, ale pozwalająca na znaczne poprawienie bezpieczeństwa informacji – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/bezpieczenstwo-informatyczne/testy-penetracyjne.html .