Smartwatche – na co zwrócić uwagę, kupując swój pierwszy inteligentny zegarek?

Coraz większe dążenie do wygody i chęć bezproblemowego korzystania z funkcji telefonów komórkowych sprawiły, że niezwykle popularnymi urządzeniami stały się smartwatche, czyli inteligentne zegarki posiadające wiele funkcji i synchronizujące się z telefonem. Wybór odpowiedniego smartwatcha często nie jest jednak łatwy.

Kompatybilność z danym modelem telefonu – kwestia podstawowa

Kupując swój pierwszy smartwatch, trzeba się upewnić, czy jest on na pewno kompatybilny z posiadanym smartfonem. Posiadacze smartfonów Apple nie będą bowiem mieli żadnego pożytku ze smartwatcha innego producenta, natomiast te produkowane przez Samsunga będą działać ze sprzętem Apple, jednak funkcjonalność nie będzie pełna, dlatego lepiej używać ich w połączeniu z androidowymi smartfonami.

Typ wyświetlacza

Najpopularniejszymi typami wyświetlaczy obecnymi w smartwatchach są wyświetlacze LCD, OLED, Amoled i Super Amoled. 

Nie przez każdego mile widziane właśnie są takie wyświetlacze. Niektórzy preferują matryce e-ink, czyli papier elektroniczny, obecny też w czytnikach e-booków. Jest on monochromatyczny, ale zapewnia niezwykle długo czas działania na baterii. Nie będzie on jednak kompatybilny z olbrzymią liczbą aplikacji.

Wyświetlacze mogą przypominać tradycyjne zegarki, czyli być okrągłe, jednak wtedy nie zapewnią zbyt dużego komfortu przy wprowadzaniu tekstu, dlatego lepiej wybierać smartwatche z ekranem prostokątnym.

Mikrofon i głośnik

Niektóre modele posiadają wbudowany mikrofon oraz głośnik, co umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń z poziomu smartwatcha. Warto jest zastanowić się, czy będzie się go wykorzystywać w takim charakterze. 

Łączność

Podstawą w smartwatchu powinien być bluetooth najnowszej generacji, ale wiele tego typu zegarków wyposażonych jest także w wi-fi czy LTE. Pamiętać jednak należy, że przeładowanie smartwatchy tymi dodatkami spowoduje szybsze wyczerpywanie się baterii, chyba że wyłączy się je wtedy, kiedy są niepotrzebne.

Funkcje sportowe

Istnieje sporo smartwatchy dedykowanych osobom aktywnym ruchowo, które wyświetlają informacje takie jak ilość wykonanych kroków, przebyta odległość, a nawet mierzą puls i ciśnienie. Wiele z nich adresowanych jest do osób uprawiających konkretny sport – na przykład bieganie czy pływanie. Posiadają one wzmocnioną konstrukcję oraz często są wodo- i pyłoodporne.

Przed kupnem smartwatcha trzeba więc dokładnie przemyśleć jego przyszłe zastosowanie, aby nie przepłaca za niepotrzebne funkcjonalności, ale też po to, by nie być rozczarowanym zbyt ubogim w możliwości urządzeniem.