Dyski zewnętrzne – nośniki danych

Dyski zewnętrzne to pewnego rodzaju nośniki danych, które pozwalają kopiować z komputera na dysk określone pliki oraz je odczytywać. Oprócz przenośnych dysków, wyróżnić można także sieciowe oraz stacjonarne.

Dyski sieciowe

Dyski sieciowe gwarantują bardzo dobrą ochronę danych. Jest to pamięć masowa, która umożliwia udostępnianie zasobów znajdujących się na dysku.

 

Dyski stacjonarne

Tego rodzaju dyski znajdują zazwyczaj zastosowanie w pracy biurowej. Umożliwiają tworzenie kopii zapasowych, o których powinny pamiętać każde firmy. Mają dosyć dużą pojemność, pomieszczą bardzo wiele plików, a ponadto są przeznaczone do wielu komputerów.

Dyski przenośne

Mają bardzo różnorodne wielkości i pojemności. Zazwyczaj są nieduże i bardzo poręczne. Zapewniają zatem większy komfort, są mobilne i poza tym oferują wybór różnych kolorów.

 

Jaką pojemność wybrać?

Wszystko zależy od tego, do czego dana osoba potrzebuje tego sprzętu. Te dokumenty, które zabierają stosunkowo niewiele miejsca, mogą być skopiowane na dyski o mniejszej pojemności. Nie ma wtedy potrzeby zakupu dysku drogiego i z dużą pojemnością.

 

Testowanie dysku

Po dokonaniu zakupu dysku zewnętrznego, warto przetestować jego jakość i szybkość. Na początku warto odczytać informacje o systemie S.M.A.R.T. – służącym do monitorowanie parametrów oraz zgłaszania wszelkich powstałych błędów w działaniu. Najlepiej skorzystać z odpowiedniego programu do testowania dysku. Dla niektórych osób może to być skomplikowane zadanie, dlatego warto poprosić w tym przypadku o pomoc kogoś, kto się na tym zna. Wczesna diagnostyka dysku pozwoli szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości. Ponadto pomaga zapobiec awariom, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia sprzętu. Wtedy konieczny jest zakup nowego dysku lub oddanie na gwarancję.

 

Dyski zewnętrzne w dzisiejszych czasach są sporym ułatwieniem dla wielu osób korzystających z komputerów lub laptopów. To szybki sposób na przechowywanie danych lub przeniesienie ich na inny komputer. Ponadto sprawdza się w pracach biurowych.

Oferta sprzedażowa dysków zewnętrznych pod adresem: https://www.sferis.pl/dyski-zewnetrzne-2165