Pendrive – użyteczne narzędzie

Pendrive może okazać się jednym z najbardziej użytecznych narzędzi, jakie nosimy na co dzień przypięte do naszych kluczy. Dzięki ich niewielkim rozmiarom doskonale sprawdzają się jako podręczny magazyn danych, nośnik instalacyjny dla systemu operacyjnego, a także może być wykorzystany jako narzędzie do przechowywania firmowych informacji, w tym prezentacji, które chcielibyśmy pokazać klientowi. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając pendrive?

Interfejs

Standard USB doczekał się już kilku wariantów w zakresie 3 generacji. Oznacza to definitywnie, że standard USB 2.0 powinien już odejść do lamusa. Użytkowanie dzisiaj pendrive 32Gb wyposażonego w USB 2.0 stanowi raczej przykład masochizmu niż pracy. Zapamiętajmy zatem — minimum 3.0.

Rozmiar pamięci

Tu różnice są ogromne — raczej nie warto interesować się mniejszymi pojemnościami niż 64 GB, ale wybór w górę jest aż do 512 GB lub nawet więcej, powodując, że niektóre pendrive mogą konkurować pojemnością nawet z dyskami przenośnymi, każąc nam się poważnie zastanowić nad sensem ich istnienia. Jedak zazwyczaj nie potrzebujemy aż takich pojemności, szczególnie że cena największych modeli potrafi być horrendalnie wysoka, niewspółmiernie do wzrostu pojemności.

pendriveTyp pamięci

Najdroższe i najwydajniejsze będą te wyposażone w pamięci UFS 2.0 wykorzystywane głównie w lepszych smartfonach. Jednak dla większości standardowych zastosowań wystarczające będą te z kośćmi eMMC, które zapewniają i tak lepszą wydajność, niż dyski przenośne wyposażone w dyski HDD.

Obudowa

Niezbyt często myślimy o tym parametrze studiując specyfikację techniczną pendrive. A jednak również ona ma istotny wpływ na całokształt wrażeń z użytkowania. Ładna, najlepiej metalowa obudowa nada urządzeniu prestiżu, który przystoi poważnemu biznesmenowi, zapewniając przy tym ochronę przed zniszczeniem mechanicznym. Co więcej, często spotykaną opcją jest możliwość wygrawerowania lub nadrukowanie logo firmy, co może nadać mu jeszcze bardziej reprezentacyjnego wyglądu. Na pewno będzie ozdobą wśród kluczyków.