Na co zwrócić uwagę wybierając mikrofony komputerowe?

Wybierając nowe mikrofony komputerowe warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz na kilka ważnych parametrów technicznych, które zostaną dokładnie opisane w niniejszym artykule.

Charakterystyka kierunkowa ma znaczenie

W pierwszej kolejności warto poważnie zastanowić się nad tym, jak mikrofony do komputera zbierają dźwięk. W dzisiejszych czasach można wyróżnić trzy główne grupy. Pierwszą z nich są oczywiście zwykłe mikrofony jednokierunkowe, które odbierają fale akustyczne jedynie z określonego kierunku. Drugą grupę tworzą z kolei mikrofony dwukierunkowe. Ostatnia grupa to modele dookólne, które jak łatwo się domyśleć mogą zbierać dźwięki praktycznie z każdego kierunku.

mikrofony do komputera3Czułość mikrofonu

Dobre mikrofony do komputera powinny być bardzo czułe. Producenci podają czułość swojego sprzętu w miniwoltach na paskal mV/Pa (czasami dBV). Dynamiczne mikrofony komputerowe cechują się zdecydowanie niższą czułością (od 1 do 3 mV/Pa) zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę pojemnościowo mikrofony do komputera (od 5 do 50 mV/Pa). Pamiętać należy o tym, że wyższa czułość nie w każdej sytuacji jest pożądana, dlatego też warto dopasować tą wartość do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Membrana – co warto wiedzieć?

W mikrofonach komputerowych bardzo ważną rolę odgrywa także wielkość membrany. W dzisiejszych czasach producenci oferuję mikrofony wielkomembranowe, małomembranowe i średniomembranowe. Te pierwsze modele charakteryzują się nie tylko wyższą czułością, ale również niską wartością szumów własnych. Małomembranowe mikrofony doskonale radzą sobie z kolei ze zbieraniem wysokich tonów i co najważniejsze nie zniekształcają mocno dźwięku.

Złącza

Mikrofony komputerowe muszą posiadać oczywiście odpowiednie złącza, dzięki czemu będzie można skorzystać z ich dobrodziejstwa. W dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się złącza XLR, jack i USB, które wśród komputerowców cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Pamiętać należy o tym, że mikrofony na USB nie wymagają posiadania karty dźwiękowej i wzmacniaczy.

Leave a Reply