Miernik elektryczny – pomoc dla domowej złotej rączki

W domach i mieszkaniach pojawia się coraz więcej sprzętu elektrycznego. Co więcej, coraz częściej nawet proste urządzenia mechaniczne wyposażane są w elektronikę. Pralka, zmywarka, a często nawet mikrofalówka posiada już programator. Dlatego coraz trudniej jest naprawiać sprzęt własnoręcznie, a domowa złota rączka, która chciałaby naprawiać także urządzenia elektroniczne, powinna posiadać odpowiedni miernik elektryczny.

mierniki elektryczneMierniki elektryczne (zobacz w sklepie PGE) produkowane są obecnie najczęściej jako uniwersalne, zespolone urządzenia pomiarowe, tak zwane multimetry. Dzięki temu jednym urządzeniem można zmierzyć wiele parametrów fizycznych:

– napięcie prądu stałego,

– napięcie prądu zmiennego,

– oporność elektryczną,

– natężenie prądu,

– pojemność kondensatora,

– ciągłość obwodu elektrycznego.

Multimetry występują zarówno w wersjach analogowych, jak i cyfrowych. Te cyfrowe mają często dodatkowe przydatne funkcje, takie jak, podświetlany wyświetlacz i pamięć kilku ostatnich pomiarów.

Mierniki elektryczne przydadzą się zarówno do weryfikacji elektroniki domowej (przewody, gniazdka, sprzęt elektroniczny), jak i elektroniki samochodowej (akumulator, alternator). Dzięki multimetrom można zweryfikować też działanie różnego rodzaju obwodów, czy to w modelach elektrycznych, czy podzespołach elektronicznych. Cena zakupu urządzenia wyposażonego w podstawowe możliwości pomiarowe zwykle nie jest duża. Na rynku oczywiście dostaniemy modele bardziej zaawansowane, z dużą ilością funkcji, mierzące nie tylko prąd, ale często i temperaturę czy natężenie świata. Takie mierniki będą jednak odpowiednio droższe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *