Porównanie komputera stacjonarnego i laptopa

Laptopy są popularniejsze i sprzedają się lepiej w sklepach elektronicznych, aniżeli komputery stacjonarne. Jeden i drugi typ peceta ma swoje plusy i minusy. Przeciętnemu użytkownikowi do większości zastosowań wystarczy laptop, jednak komputer stacjonarny, (ciekawe przykłady dobrego sprzętu na sferis.pl/komputery-stacjonarne-2078)  ma również swoje atuty.

komputer stacjonarnyMożliwości rozbudowy

Wymiana podzespołów w laptopie jest niemożliwa lub bardzo ograniczona – można w nim wymienić pamięć RAM ale najczęściej nie da się tego zrobić w przypadku procesora, karty graficznej i innych kart rozszerzeń. Często producenci lutują procesor (obudowa BGA lub PGA) na stałe do płyty głównej tak, aby nie można go było manualnie wyciągnąć i wymienić na lepszy, mogą też tak robić w przypadku innych podzespołów. Odlutowanie jest możliwe, ale z użyciem specjalistycznego sprzętu. Producenci praktykują też montowanie baterii laptopa wewnątrz obudowy, żeby po jej zepsuciu nie można było jej wymienić na nową – jest to praktykowane, naturalnie, ze względu na chęć zysku. W przypadku komputera stacjonarnego takie problemy nie występują, a użytkownicy kupują te pecety głównie z tego względu – można dokupić lub wymienić wszystkie podzespoły – procesor, zasilacz, obudowę, napęd optyczny, dysk twardy, pamięć RAM, kartę graficzną i inne karty rozszerzeń. Ponadto wewnątrz komputera stacjonarnego jest więcej miejsca, co przyczynia się do lepszego odprowadzania ciepła i możliwości montowania większych podzespołów np. kart graficznych, co na pewno doceniają gracze.

Kwestia przenośności i wagi

Laptopa można zabrać ze sobą w podróż i pracować używając baterii jako zasilania, więc w kwestii przenośności i wagi wygrywa laptop ale komputer stacjonarny wcale nie musi dużo ważyć czy mieć dużej obudowy, tym bardziej, iż powszechnie sprzedawane są płyty główne, obudowy i zasilacze w standardzie Micro ATX.

Wygoda używania

W tym przypadku wygrywa stacjonarny pecet, gdyż urządzenia takie jak monitor i klawiatura można ustawić w wygodnym dla siebie miejscu – bliżej lub dalej, w zależności od wzrostu i zasięgu rąk. Jest to istotne ze względu na ułożenie ciała człowieka podczas korzystania z komputera.

Leave a Reply