Zrób coś dla środowiska

Skupy tonerów to ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie problemu. W każdym większym mieście istnieją takie punkty skupu, choć może nie są jeszcze zbyt popularne. Warto jednak zgłębić ten temat, ponieważ puste tusze leżące w domu mogą przynieść zysk.

Długość życia tonerów

Toner tak jak każdy inny produkt ma swój określony czas przydatności. Korzystanie ze zużytego tuszu może wiązać się z ewentualnymi zniszczeniami sprzętu i używać go po upływie terminu ważności, albowiem tusza taki może uszkodzić głowicę oraz inne części systemu, które doprowadzają do dostarczania w drukarce. Okres przydatności tuszu czy tonera wynosi przeważnie kilkanaście miesięcy, aczkolwiek na rynku istnieją także takie tusze, których ważność upływa dopiero po 24 lub 30 miesiącach. Niektóre tusze po upływie określonej daty ważności, informują o tym za pomocą komunikatów na komputerze.
tonery kolorowe

Skup tonerów – dobry pomysł!

Jeśli okres użytkowania tuszu dobiegnie końca, nie powinno się go wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci w domu (lepszą opcją jest już na przykład nalezienie oznakowanych pojemników na takie odpady, np. tu dowiesz się więcej). W tuszu znajdują się takie substancje jak: polimery, koagulanty, substancje higroskopijne, związki chelatowe (które pomagają wiązać cząsteczki), konserwanty czy humektanty. Tworzywa sztuczne, które wypełniają tusze mogą się rozkładać przez bardzo długi okres (aż do kilkuset lat!). W pustych pojemnikach zawsze znajdują się – nawet minimalne – resztki farby, które są wysoce szkodliwe dla gleby. Idealnym rozwiązaniem jest przystąpienie do skupu tonerów. Oddawanie pustych opakowań sprawia, iż można zarobić po kilka złotych na każdym produkcie – to o wiele lepsze rozwiązanie niż mielibyśmy wyrzucanie ich do kosza, gdzie nikt potem nie zadba o ich utylizację.

Leave a Reply