Obsługa idealna w sklepie komputerowym

Sytuacja ze sklepami komputerowymi ma się podobnie do tej, z której są znane warsztaty samochodowe. W wielu z nich pracują „eksperci”, którzy próbują doradzić kupno sprzętu lub jego naprawę. Oczywiście, podają horrendalne kwoty obydwu operacji. Jaką więc obsługę powinien posiadać sklep komputerowy?

KOMPETENTNA OBSŁUGA

Po pierwsze, unikajcie sklepów informatycznych, w których obsługa składa się z nieobeznanych w branży statystów. Jest to bardzo częsty widok w znanych sklepach sieciowych. Nieraz trzeba się nachodzić, by w końcu znaleźć kogoś, kto może nam posłużyć dobrą radą.

Nie należy również podejmować dyskusji z pracownikami „wszechwiedzącymi”. Nie dając nam dojść do głosu, wciskają na siłę swoją wersję wydarzeń, chcąc nas zmusić do zastosowania się do ich zaleceń. Celem takiego postępowania jest oczywiście wyłudzenie pieniędzy. Prawdziwy specjalista najpierw wysłucha klienta, by potem przedstawić mu istotę problemu.

OBIEKTYWNA PROMOCJA TOWARU

Dokonując zakupu w sklepie komputerowym, dokonujemy decyzji, od której zależy wykorzystanie kilku tysięcy złotych i wyglądu następnych kilku lat pracy. Dlatego wyboru należy dokonać ze spokojem. Nie warto słuchać jednostronnych zapewnień handlarza, który będzie zachwalać każdy zaprezentowany sprzęt, nie zwracając uwagi na preferencje kupca. Kompetentny pracownik sklepu komputerowego będzie dbał o to, by znaleźć sprzęt zaspokajający potrzeby klienta. Jest to ten sam mechanizm, o którym napisano wcześniej.

Leave a Reply