Sprzęt RTV z ekspozycji – atrakcyjna oferta czy podpucha?

Niektóre stacjonarne sklepy oferują sprzedaż sprzętu RTV i AGD z ekspozycji po promocyjnych cenach. O ile w przypadku sprzętu AGD jest to dość rozsądne rozwiązanie, o tyle sprzęt RTV pochodzący z ekspozycji może być wadliwy i podatny na awarie, czego nie jest w stanie wynagrodzić nawet korzystna cena.

Wady sprzętów z ekspozycji

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie urządzeń z ekspozycji należy pamiętać o tym, że sprzęty takie jak telewizory czy laptopy uruchomione są przez cały okres otwarcia sklepu, a więc często ponad 12 godzin dziennie. Jest to wyjątkowo niebezpieczne w przypadku laptopów, przy których tak długi czas działania w znaczącym stopniu zużywa baterię, która jest wówczas podatna na uszkodzenia, a ponadto czas jej pracy potrafi być mocno skrócony, niż w przypadku urządzeń pochodzących prosto od producenta. Ekspozycja zużywa również podzespoły sprzętów, które wówczas mogą ulec awariom już wkrótce po zakupie.

Promocyjna cena i wydłużony okres gwarancji

Sklepy oczywiście są świadome tego, że obecność na ekspozycji znacząco skraca okres żywotności urządzeń RTV, wciąż jednak chcą oni pozbyć się także tych sprzętów. Aby więc wynagrodzić klientom większą podatność na awarie sprzętu z ekspozycji, często oferują oni atrakcyjne rabaty przy jego zakupie oraz wydłużony okres gwarancyjny. Dla wielu osób jest to zachęcająca oferta, należy jednak być świadomym tego, jakie ryzyko niesie za sobą zakup urządzeń z ekspozycji.

Leave a Reply