Jaki wybrać sprzęt do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej?

Naziemna telewizja cyfrowa całkowicie wyparła telewizję analogową w lipcu 2013 roku na terenie Polski. Tak nadawana telewizja oferuje lepszą jakość obrazu i dźwięku. Co jest potrzebne aby odbierać taki rodzaj telewizji?

Przede wszystkim dekoder

Podstawowym urządzeniem potrzebnym do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej jest tuner DVB-T. Istnieje kilka możliwości i nie zawsze musi to być osobne urządzenie. Na rynku dostępne są telewizory, które taki dekoder mają już wbudowany. Ponadto, można korzystać z tunera telewizyjnego posiadającego dekoder DVB-T, anteny naziemnej, czy nawet karty telewizyjnej, którą można podpiąć do komputera czy laptopa.

Która możliwość najlepsza?

Telewizory, które posiadają wbudowany tuner DVB-T mają tę przewagę, iż wykorzystywane jest tylko jedno urządzenie, co będzie dobrym wyborem dla osób preferujących podejście minimalistyczne. W ten sposób pozbywamy się dodatkowego urządzenia oraz okablowania.

Jednakże, tuner jako osobne urządzenie, często daje większe możliwości. Przede wszystkim można nagrywać, przewijać oraz zatrzymywać programy telewizyjne i filmy. Niektóre tunery oferują również takie opcje jak słuchanie muzyki w formacie MP3, przeglądanie zdjęć czy dostęp do internetu.

Antena zamiast dekodera?

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej jest możliwy nie tylko za pomocą odpowiedniego tunera. Do tego celu można wykorzystać również antenę. Do tego celu najlepiej sprawdzają się anteny kierunkowe. W porównaniu do anten siatkowych, nie odbierają tak dużej ilości zakłóceń.

Gdzie kupić odpowiedni sprzęt?

Sprzęt do odbioru telewizji można dostać zarówno w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Wiele rzeczy można znaleźć w hipermarketach, jednak nie zawsze jest to sprzęt najwyższej klasy. Sklepy specjalistyczne są miejscem, gdzie można dostać najlepszy sprzęt, a obsługa często pomaga swoimi dobrymi radami. W ten sposób, można dostać odpowiedni sprzęt do posiadanego telewizora. Należy pamiętać, że tunery są objęte pewnymi prawami, dlatego kupno droższego modelu najczęściej jest pewniejsze niż kupno czegoś taniego.

Leave a Reply