Matryce do komputera – jaką rozdzielczość wybrać?

W przypadku wyboru matrycy komputerowej bardzo ważnym elementem jest jej rozdzielczość. Co ciekawe, przekątna matrycy wcale nie idzie w parze z rozdzielczością. Co więc wybrać?

Matryca komputerowa – jaka rozdzielczość?

W klasycznych laptopach wciąż często spotkać można ekrany o rozdzielczości HD. Są one stosunkowo tanie. Na takim ekranie obiekty mają sporą wielkość, ale nie są zbyt pojemne. Najczęściej matryce HD wykonywane są w technologii TN. Jednak większość osób za optymalną uważa rozdzielczość Full HD. Zapewnia ona właściwy balans między wielkością obszaru roboczego, a jakością i wielkością wyświetlanego obrazu. Czasem spotkać można jeszcze rozmiar HD+.

Wyższe rozdzielczości

Wyższe rozdzielczości np. WQHD, 3K czy 4K zapewniają bardzo ostry obraz, ale nie zawsze są wygodne w użytkowaniu. Matryce 4K wymagają np. większego ekranu, najlepiej co najmniej 32-calowego. Poza tym powiększają one wprawdzie obszar roboczy ekranu, ale dla wielu użytkowników wyświetlane przez nie treści są po prostu za małe i nieczytelne. Rozwiązać może to zostać przez przeskalowanie obrazu, ale nie dla wszystkich jest to wygodne i wolą pozostać przy monitorach HD czy Full HD. Poza tym matryce 4K są bardzo drogie.

Przykład doboru matryc można poznać między innymi dzięki firmom produkującym sprzęt komputerowy. Dobrym przykładem może być tu artykuł Eizo.pl o rodzajach matryc lcd.

Leave a Reply