Ultra cienkie wyświetlacze LCD

Nie ulega wątpliwości, że światowi konstruktorzy i badacze nieustannie dążą do tego, aby wyświetlacze LCD różnej klasy osiągnęły w końcu doskonałość. Tym wymarzonym przez nich ideałem jest ultra cienki wyświetlacz, który praktycznie wcale nie pobiera energii do pracy.

Ciekły kryształ

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne występujące pod dużo bardziej popularną nazwą wyświetlaczy LCD to stosunkowo skomplikowane urządzenia, których główna zasada działania opiera się na zmianie polaryzacji światła, która powstaje w wyniku zmiany orientacji molekuł ciekłego kryształu dzięki przyłożonemu polu elektrycznemu. Wyświetlacze takie charakteryzują się przede wszystkim niespotykaną nigdzie indziej lekkością oraz w zasadzie zerową szkodliwością dla narządu wzroku.  

Elektroniczny papier

Choć może się to wydawać niezwykłe najcieńsze obecnie ekrany LCD nazywane są potocznie elektronicznym papierem, a pierwsze tego typu urządzenie zaprezentowano już ponad 15 lat temu. Niestety jak pokazała praktyka koszt produkcji tego typu technologicznej zabawki byłby bardzo wysoki, a co za tym idzie kompletnie nieopłacalny i nierentowny. Właśnie dlatego takie wyświetlacze nigdy w rzeczywistości nie przeszły do etapy produkcji masowej.

Leave a Reply