Klawiatura mechaniczna – co i jak?

Klawiatura mechaniczna, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje działanie mechanicznych przełączników do aktywowania klawiszy. Z kolei klasyczna klawiatura posiada pod każdym przyciskiem wykonaną z gumy membranę, która reaguje na nacisk.

Wytrzymałość i komfort pisania oraz grania

Dobra jakościowo klawiatura mechaniczna ma przede wszystkim bardzo długą żywotność. Niektóre modele można nacisnąć w teorii nawet 50 mln razy, co daje kilka lat użytkowania. Przełączników mechanicznych na rynku jest spory wybór. Każdy z nich ma swoje właściwości nacisku oraz miejsca reakcji, a więc każdy znajdzie model odpowiedni dla swoich potrzeb i gustu.

Klawiatury mechaniczne i ich wady

Wad również jest sporo, ale dość nieistotnych. To, że pod każdym klawiszem znajduje się osobny przełącznik sprawiło, że klawiatury tego typu są dość ciężkie, mogą ważyć nawet około 1 kg. Nie jest to jednak problemem, gdy klawiatura na stałe zamontowania jest w domu. Kolejnym minusem jest wysoka cena. Za klawiaturę mechaniczną trzeba dać minimum kilkaset złotych. Ponadto klawiatury te są stosunkowo głośne, co dla wielu osób może być znacznym problemem. Z drugiej strony głośne klikanie podczas pisania pozwala na uniknięcie literówek i podobnych błędów.

Leave a Reply