Dysk HDD czy SSD – na co warto się zdecydować?

Osoby decydujące się na wymianę dysku twardego, obecnie mają do wyboru dwie opcje – dysk HDD oraz SSD. Jakie różnice występują między tymi wariantami i na który warto się zdecydować? Służymy poradą.

HDD a SDD

Pod pojęciem HDD należy rozumieć dysk składający się z aluminiowego talerza, pokrytego warstwą magnetyczną, lub z zespołu talerzy. Na każdy z nich przypadają dwie głowice – jedna odpowiedzialna za zapis, druga za odczyt.

standardowy twardy dysk komputerowy

Dysk SSD jest pozbawiony części mechanicznych. Ich miejsce zajęły kości NAND, dzięki czemu nośnik charakteryzuje się rewelacyjną prędkością odczytu i zapisu danych. Ma to bezpośrednie przełożenie na płynność pracy urządzeń – system może szybciej reagować na polecenia, zatem użytkownik nie dostrzega spowolnień.

Awaryjność

W powszechnej opinii, dyski HDD są nośnikami stosunkowo awaryjnymi. Zjawisko to można jednak ograniczyć, zaopatrując PC renomowanymi produktami, np. komputerowymi dyskami tworzonymi przez HGST.

Dużo lepszą opinią cieszą się dyski SSD, jednak cena też jest odpowiednio wyższa. Posłużmy się przykładem wspomnianego wcześniej HGST – za równowartość dysku SDD 60 GB, kupimy wariant HDD o pojemności 1 TB, a to już spora różnica.  Przed podjęciem decyzji, warto zatem dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *