Przełączniki sieciowe – co i jak?

Przełączniki sieciowe, czyli switch lub huby przełączające stosowane są w sieciach opartych na skrętce. To urządzenia służące do przyłączania staacji w topologii gwiazdy oraz do eliminowania kolizji i rozładowywania ruchu w sieci. Switche posiadają zazwyczaj kilkanaście portów, które wykorzystuje się do podłączania stacji końcowych lub innych przełączników.

Zastosowanie przełączników sieciowych

Przełącznik sieciowy pozwala na zmniejszenie obciążenia sieci internetowej poprzez jej podział na mikrosegmenty. Do jednego segmentu podłączyć można tylko jedną stację roboczą, co redukuje obciążenie. Użytkownik otrzymuje całą szerokość pasma dla siebie. Każdy port jest wejściem do osobnego segmentu sieci.

Switche – co warto wiedzieć?

Najnowsze przełączniki posiadają dwa tryby przełączania – fast forward oraz store and foreward. W pierwszym odebrana ramka jest wysłana od razu po otrzymaniu adresu docelowego. Mogą wówczas zostać wysłane więc ramki z błędami. W store and foreward ramka sprawdzana jest natomiast pod kątem sumy kontrolnej. Eliminowane są ramki błędne. Wadą tego rozwiązania są jednak opóźnienia w transmisji. Switche wyższej klasy pozwalają również na budowanie sieci wirtualnych VLAN, czyli wirtualnych sieci LAN.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *